Jump to content

Ah, the ritual has begun.


maxwellissmart
This topic is 4446 days old and is no longer open for new replies.  Replies are automatically disabled after two years of inactivity.  Please create a new topic instead of posting here.  

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
Strawberries and other fruit are finally back in season—time to go to the grocery store every day and grab a pint or two. Mmmmm.

 

Is this the ritual where you let the juices of the fruits flow over your body and the men of the village come to lick them off??

Link to comment
Share on other sites

Oh lord no. I'm a fucking greedy pig when it comes to fresh fruit. I'll stab you before I'll share.

 

oh the image of a stabby pig, mouth dripping strawburry juices dressed like the Chiquita banana lady. Picture that on a RB ad.

 

and now I want bacon.

Link to comment
Share on other sites

oh the image of a stabby pig, mouth dripping strawburry juices dressed like the Chiquita banana lady. Picture that on a RB ad.

 

and now I want bacon.

 

Damn, you already had a Frozen Caramel Fried Frappa-Chickennato. As Tyler Perry would say: "OH MY LURRRD!"

Link to comment
Share on other sites

Bought 3 lbs of Delicious bright red cherries yesterday, Pricey, but they make me happy !

 

I just wish i was better at pciking melons. I do the sniff test, but usually end up with a cantaloupe that tastes like a potatoe. Yucky.

Link to comment
Share on other sites

Unfortunately you need to take out a second mortgage to buy this shit. I went to Whole Foods and was appalled at the prices. No wonder Americans are so fat...you need upper middle class income to afford a diet including fresh fruit, veggies and lean meat. A family of four would spend their entire net income on food alone eating healthy.

Link to comment
Share on other sites

here in the SW, citrus becomes ripe about February and hangs on until, well, at least as late as yesterday afternoon....I went over to a buddy's place and picked four bags of grapefruit....just squeezed some this AM and it was as good as ever....

 

somewhat off topic: if any of you like couscous, try making it with OJ instead of water in the morning for breakfast....follow directions as for water, but, of course, don't let the OJ boil much at all....really, really makes it taste like breakfast and, with added cinnamon, raisins, and honey, it's very healthy and light, of course....

Link to comment
Share on other sites

here in the SW, citrus becomes ripe about February and hangs on until, well, at least as late as yesterday afternoon....I went over to a buddy's place and picked four bags of grapefruit....just squeezed some this AM and it was as good as ever....

 

somewhat off topic: if any of you like couscous, try making it with OJ instead of water in the morning for breakfast....follow directions as for water, but, of course, don't let the OJ boil much at all....really, really makes it taste like breakfast and, with added cinnamon, raisins, and honey, it's very healthy and light, of course....

 

I always make cake or muffins with juice instead of water.

Link to comment
Share on other sites

Unfortunately you need to take out a second mortgage to buy this shit. I went to Whole Foods and was appalled at the prices. No wonder Americans are so fat...you need upper middle class income to afford a diet including fresh fruit, veggies and lean meat. A family of four would spend their entire net income on food alone eating healthy.

 

Yup its way cheaper to slurp down cups of Ramen noodles and Overdose on salt intake. That shit will Kill you.....

Link to comment
Share on other sites

I was watching that show where they do genealogy and she was on there. She was so shocked to find out her family were slave owners... I guess she is as dumb as I thought she was.

 

Shes not Dumb. Butter has an adverse effect on mental capacity..:D

Link to comment
Share on other sites

here in the SW, citrus becomes ripe about February and hangs on until, well, at least as late as yesterday afternoon....I went over to a buddy's place and picked four bags of grapefruit....just squeezed some this AM and it was as good as ever....

 

somewhat off topic: if any of you like couscous, try making it with OJ instead of water in the morning for breakfast....follow directions as for water, but, of course, don't let the OJ boil much at all....really, really makes it taste like breakfast and, with added cinnamon, raisins, and honey, it's very healthy and light, of course....

 

If you havent already tried the Trop 50 RED Orange juice, YOU MUST !

Link to comment
Share on other sites

Unfortunately you need to take out a second mortgage to buy this shit. I went to Whole Foods and was appalled at the prices. No wonder Americans are so fat...you need upper middle class income to afford a diet including fresh fruit, veggies and lean meat. A family of four would spend their entire net income on food alone eating healthy.

 

I disagree about that—I had several friends who said the same thing and one had a daughter who was morbidly obese and a diabetic (and let me tell you, the insulin pump destroys lives as well as saves them). They were all bitching about the cost of eating healthy, so we went out and did a tour of grocery stores to check the prices and availability of stuff. Sure, some things were priced high, but they tended to be out of season. And their problem was that they wanted processed food that they didn't have to prepare other than taking it out of a box. You can find stuff like that, but it tended to be much higher in Na. I find stuff on sale all the time (including milk, fresh vegetables and seafood especially), and I don't have brand loyalty. I also shop at multiple places and buy some stuff at grocery, some at a place like Trader Joes, and some at Costco or Sams.

Link to comment
Share on other sites

I also agree that you can eat healthy things on a not-so-high income.....it takes effort, but very definitely can be done....but you have to want to do it and then learn how.....it also gets down to family tradition and culture....if parents fixed ramen and drank Sunny D, then a child picks up that tradition.....

Link to comment
Share on other sites

I also agree that you can eat healthy things on a not-so-high income.....it takes effort, but very definitely can be done....but you have to want to do it and then learn how.....it also gets down to family tradition and culture....if parents fixed ramen and drank Sunny D, then a child picks up that tradition.....

 

I've actually never had either one.

Link to comment
Share on other sites

I disagree about that—I had several friends who said the same thing and one had a daughter who was morbidly obese and a diabetic (and let me tell you, the insulin pump destroys lives as well as saves them). They were all bitching about the cost of eating healthy, so we went out and did a tour of grocery stores to check the prices and availability of stuff. Sure, some things were priced high, but they tended to be out of season. And their problem was that they wanted processed food that they didn't have to prepare other than taking it out of a box. You can find stuff like that, but it tended to be much higher in Na. I find stuff on sale all the time (including milk, fresh vegetables and seafood especially), and I don't have brand loyalty. I also shop at multiple places and buy some stuff at grocery, some at a place like Trader Joes, and some at Costco or Sams.

 

Its a wonder you have any time left for escorting with all that bargain shopping ? Us busy execs dont have time for that shit. Maybe I can hire you to do my Shopping ? Thats a Win/Win.......

Link to comment
Share on other sites

I vaguely remember a review a while back of Munroe and Ross that involved the eating of strawberries or cherries out of either their respective assess or the client's. Now if it did involve Messrs. Munroe and Ross, that is the way to enjoy and fruit.

 

This is TOO easy..... I cant resist making reference to "chocolate" dipped Strawberries, but knowing Mr Munroe, that would NEVER happen.....

Link to comment
Share on other sites

I disagree about that—I had several friends who said the same thing and one had a daughter who was morbidly obese and a diabetic (and let me tell you, the insulin pump destroys lives as well as saves them). They were all bitching about the cost of eating healthy, so we went out and did a tour of grocery stores to check the prices and availability of stuff. Sure, some things were priced high, but they tended to be out of season. And their problem was that they wanted processed food that they didn't have to prepare other than taking it out of a box. You can find stuff like that, but it tended to be much higher in Na. I find stuff on sale all the time (including milk, fresh vegetables and seafood especially), and I don't have brand loyalty. I also shop at multiple places and buy some stuff at grocery, some at a place like Trader Joes, and some at Costco or Sams.

 

There is no way around it ... fresh fruit, fish, lean meats and vegetables are very expensive. Also, those in the lower income bracket tend to work long hours, and would lack the time and/or gas money to shop all over town. I assume that you are providing only for yourself? Imagine buying for four people ... 4 servings of fruit and four servings of fresh veggies per day would cost more than that family could spend proportionally on food . I'm not in that situation thankfully, but I'm understanding of those who are. I paid $6.99 for organic blueberries at Whole Foods the other day, along with seabass at $29 per pound and deli turkey at $8.99 per pound. The blueberries would last for one breakfast of four. Let's cost out a menu for that day:

 

Breakfast: Oatmeal with blueberries for four- $8

Lunch: Turkey sandwiches on whole wheat with lettuce, tomato, onion and an apple- $16 roughly

Dinner: Seabass with spinach and sweet potatoes - $65ish

 

Total: $89 X 30= $2670 per month.

 

I know, you can say that seabass is expensive, etc., but cutting this even in half would be $1335 per month. This figure doesn't include the actual groceries that would include detergent, toilet paper and everything else.

 

Assuming that this was a family of four, to include two parents, and each parent made $10 per hour full time, the gross income would be $3200 per month, with the take home being roughly $2560. Cutting my menu in half would take just over half of the family income on food alone.

 

That's America!

Link to comment
Share on other sites

There is no way around it ... fresh fruit, fish, lean meats and vegetables are very expensive. Also, those in the lower income bracket tend to work long hours, and would lack the time and/or gas money to shop all over town. I assume that you are providing only for yourself? Imagine buying for four people ... 4 servings of fruit and four servings of fresh veggies per day would cost more than that family could spend proportionally on food . I'm not in that situation thankfully, but I'm understanding of those who are. I paid $6.99 for organic blueberries at Whole Foods the other day, along with seabass at $29 per pound and deli turkey at $8.99 per pound. The blueberries would last for one breakfast of four. Let's cost out a menu for that day:

 

Breakfast: Oatmeal with blueberries for four- $8

Lunch: Turkey sandwiches on whole wheat with lettuce, tomato, onion and an apple- $16 roughly

Dinner: Seabass with spinach and sweet potatoes - $65ish

 

Total: $89 X 30= $2670 per month.

 

I know, you can say that seabass is expensive, etc., but cutting this even in half would be $1335 per month. This figure doesn't include the actual groceries that would include detergent, toilet paper and everything else.

 

Assuming that this was a family of four, to include two parents, and each parent made $10 per hour full time, the gross income would be $3200 per month, with the take home being roughly $2560. Cutting my menu in half would take just over half of the family income on food alone.

 

That's America!

 

Thats considering the family Heads of household even HAVE jobs. consider those costs on an unemployment check, or better yet, a welfare check if benefits have run out. Often its cheaper to take the family out for Pizza. You split a $14 pie. I mean a lb of cherries was over $5, and there aint a whole lot of cherries in a pound.

Link to comment
Share on other sites

Thats considering the family Heads of household even HAVE jobs. consider those costs on an unemployment check, or better yet, a welfare check if benefits have run out. Often its cheaper to take the family out for Pizza. You split a $14 pie. I mean a lb of cherries was over $5, and there aint a whole lot of cherries in a pound.

 

Amen! I gross $11,000 per week and I'm bitching. Cuz guess what, you take out the Manhattan mortgage, travel , escorts, food, savings, other entertainment, and 32% taxes, and it isn't as much as it sounds like. I can't imagine how most people do it. Even at 50k it would be impossible in NYC ... shit, you couldn't do it on 100k.

 

My apartment in NYC is being renovated and I've been in Florida for 2 months, traveling back to NYC for 1 week every month. My last trip (last week) cost 7K for hotel, airfare and meals.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...